A Bitcoin bányászatban ma már a hosszútávon fenntartható és nyereséges működésnek éppúgy része a veszteséghő hasznosítása, mint az olcsó, megújuló energiaforrásból származó áram. A Greenhash több megoldást kínál erre a kihívásra.

Veszteséghő hasznosítása a Bitcoin bányászatban egy raktárépület fűtésére

A Bitcoin bányászat energiaigénye jelentős környezeti terhet ró a bolygóra. Ez a teher fajlagosan folyamatosan csökken, mivel a bányászok egyre hatékonyabban használják az energiát. A Greenhash-nél már a kezdetektől arra törekedtünk, hogy minimalizáljuk a bányászat környezeti hatásait. Célunk az iparág ökológiai lábnyomának csökkentése és egy olyan energiagazdálkodási rendszer kialakítása, amely a legszigorúbb szabályozások mellett is hosszú távon fenntarthatóvá teszi a Bitcoin bányászatot.

Hogyan csökkenthető a Bitcoin bányászat ökológiai lábnyoma?

A Bitcoin bányászat ökológiai lábnyomát több módszerrel lehet csökkenteni. Általánosságban elmondható, hogy a legjobb eredmény több módszer kombinálásával érhető el.

Zöldenergia felhasználása

A Bitcoin bányászat ökológiai lábnyoma csökkenthető, ha a bányászatot megújuló energiaforrások – például vízerőművek – közelébe telepítjük, ahol jelentős, fel nem használt energia áll rendelkezésre.

Áramellátás stabilizálása

Az áramellátás egyik legnagyobb kihívása a fogyasztási ingadozás kezelése. A Bitcoin bányákat a fogyasztás hirtelen megugrásakor azonnal le lehet kapcsolni, ezzel hozzájárulva a villamos hálózat stabilitásához és elősegíti, hogy egyre több megújuló energiatermelőt lehessen a hálózatra kapcsolni.

Veszteséghő hasznosítása

A Bitcoin bányászat során a szerverek jelentős hőt termelnek, amelyet ahelyett, hogy a szabadba engednénk, számos területen hasznosíthatunk.

Svédországi Bitcoin hálózatot fenntartó adatközpontunkban a zöldenergia vételezést és az áramellátás stabilizálását már megtettük, a következő lépés a veszteséghő hasznosítása volt.

Mi a veszteséghő?

A Bitcoin hálózatot fenntartó adatközpont egy szerver konténer, amelyben számítógépek működnek. A működés során a felhasznált villamos energia jelentős része hővé alakul. Ezt bárki megtapasztalhatja az otthoni számítógépén, ami intenzív használat esetén melegszik. A Bitcoin hálózatot fenntartó szerverek nagy villamos áram-felhasználása arányosan nagyobb hőt termel, amit el kell vezetni, azaz hűteni kell őket. Az így elvont hőt nevezzük veszteséghőnek.

Konténerbe telepített bitcoin bánya raktárépület mellett

A Bitcoin hálózatot fenntartó adatközpontok működésük során jelentős hőt termelnek

A veszteséghő elvezetése

A Bitcoin hálózatot fenntartó szervereket hűteni kell. Erre két lehetőség van, a lég- és a vízhűtés.

  • Léghűtés: A számítógépekre szerelt ventilátorok segítségével a meleg levegőt egy helyre gyűjtik, ahonnan nagyobb ventilátorokkal vezetik el továbbhasznosításra.
  • Vízhűtés: Hatékonyabb, de költségesebb módszer. Ebben az esetben a szervereket speciális hűtő folyadékba merítik, így a hőmennyiség nem érintkezik levegővel, csak a folyadékkal. A felmelegedett folyadékot egy csövön elvezetik, és egy hőcserélőben átadja a hőt egy másik folyadéknak, amit fűtésre lehet használni.

A léghűtés egyszerűbb és olcsóbb, de közel kell elhelyezni a szervert a fűteni kívánt épülethez, épületrészhez. A folyadékhűtés esetén ez a távolság jelentősebb is lehet, és jobb a hőelvezető képessége, viszont a kialakítása költségesebb.

A Bitcoin bányászat során termelt hőmennyiség felhasználási területei

A Bitcoin bányászat során keletkezett veszteséghő felhasználása egyre népszerűbb, hiszen alapvetően zöldenergiából előállított áramról van szó. A felhasználási területei egyre bővülnek, a legegyszerűbb megoldásoktól az igen kreatívokig. Néhány fontosabb felhasználási terület:

  • Távfűtés: Főleg a folyadékhűtéses szerverek alkalmasak erre, mivel a hűtőfolyadék a távfűtő rendszer fűtőfolyadékának adja át a hőt.
  • Háztartási melegvíz: Hasonlóan működik, mint a távfűtés, azzal az előnnyel, hogy melegvízre a legmelegebb nyári napokon is szükség van.
  • Uszodák vizének fűtése: Egy adatközpont akár egy teljes uszoda vizét is fel tudja fűteni.
  • Raktárépületek fűtése: Főleg az északi országokban jelentős az igény a raktárépületeket fűtésére.
  • Ipari termelő épületek fűtése: Bár a termelő épületek hőmérséklet igénye szigorúbb, egy léghűtéses szerverrel akár egészben, akár részben felfűthetők a kívánt hőmérsékletre.
  • Ipari és mezőgazdasági alkalmazások: Például farönkök szárítása vagy whiskys hordók érlelésének felgyorsítása.
  • Üvegházi mezőgazdaság: Az északi országokban elterjedt a melegházi növénytermesztés, amelynek fűtésére már több esetben használnak Bitcoin hálózatot fenntartó adatközpontokat.
Bitcoin bánya veszeteséghőjének elvezetése egy raktárépület fűtésére

Az adatközpont veszteséghőjét egy csarnok fűtésével hasznosítjuk

A Greenhash megoldásai a veszteséghő hasznosítására a Bitcoin bányászatban

Folyamatosan keressük azokat a felhasználókat, akiknél a veszteséghőt hasznosíthatnánk. Az első léghűtéses megoldásunkat már beüzemeltük Közép-Svédországban, ahol egy raktárépületet fűtünk a veszteséghővel.

Raktárépület, mint veszteséghő felhasználó

Svédországi Bitcoin hálózatot fenntartó adatközpontunk áramellátását a közeli vízerőművek biztosítják. Az adatközpont szervereit egy közeli raktárépület mellé telepítettük, és a keletkező veszteséghőt az 1700 m2-es raktár fűtésére használjuk.
A szervereket egy konténerben helyeztük el, ahol a számítógépek polcokon kaptak helyet, a meleg levegőt pedig saját ventilátoruk a konténer egyik oldala felé fújja. Itt egy kamrát alakítottunk ki, amely megakadályozza, hogy a meleg levegő visszajusson a szerverekhez.

Jobb oldalon a szerverek hűtőventillátor láthatók, amelyek a meleget ebbe a kamrába fújják, ahonnan a bal oldalon látható ventilátorok szívják ki

Bitcoin hálózatot fenntartó adatközpont veszteséghőjének elvezetése ventilátorokkal

Ezt a meleg levegőt ventilátorokkal szívjuk ki a kamrából, és egy csatornán át juttatjuk el a raktárba. A csatorna oldalán egy lamella található, amelynek nyitásával és zárásával szabályozható a raktárba jutó meleg levegő mennyisége. Nyáron, amikor a raktárban amúgy is meleg van, nincs szükség fűtésre, ilyenkor a meleg levegő a szabadba távozik.

Bitcoin bánya veszeteséghő elvezetésének szabályozása lamellákkal

A szerver konténer és az épület közötti csatornán jól látszik a nyitott lamella, amelyen nyáron a fűtőlevegő a szabadba távozik

Télen és az átmeneti időszakokban viszont a levegő a raktárba áramlik. Mivel az áramlási sebessége csökken, ezért több ipari ventilátor biztosítja a levegő folyamatos áramoltatását.

Szerver konténerből még a legnagyobb hidegben is 30–40°C-os levegő áramlik a raktárba, ami mínusz 20°C-os hidegben is elegendő a 1700 m²-es csarnok felfűtésére.

A svédországi raktár az első projektünk, és folyamatosan keressük az új felhasználókat, akár léghűtéses, akár folyadékhűtéses Bitcoin hálózatot fenntartó adatközpont telepítésére.

Célunk a környezetbarát Bitcoin bányászat

A Bitcoin bányászat környezeti hatásainak csökkentése és a fenntartható energiagazdálkodás kulcsfontosságú a jövő szempontjából. Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy innovatív megoldásokkal járuljon hozzá a környezeti terhek enyhítéséhez, és továbbra is olyan projekteket valósítson meg, amelyek a bányászat melléktermékeit hasznosítják. Célunk, hogy a Bitcoin bányászat ne csak gazdaságos, hanem környezetbarát is legyen.